המוצרים באתר בהמלצת יועצת שינה

המוצרים באתר בהמלצת יועצת שינה

יועצת שינה בהתאמה הורית - שי גראוב

שאלות נפוצות

 

שינה זה חשוב.. מרבית האנשים מבינים את זה,
מה שרובינו לא יודעים הוא- למה שינה כל כך חשובה?? על מה היא משפיעה?
ואיזה נזק יכול להיגרם כאשר אין ממנה מספיק?

אני מכירה את המשפט "שינה זה לחלשים" ואני אומרת לכם שהוא מאד מדויק, כשאין שינה אנחנו נחלשים.. וניחא אנחנו,

התינוקות הקטנים שלנו חייבים שנעזור להם לישון, הם לרוב לא תמיד יודעים לעשות זאת לבד...

אספתי עבורכם את השאלות הנפוצות ביותר שמטרידות הורים בחודשים הראשונים שלאחר הלידה.

במידה ויש לכם שאלות נוספות, אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר וביחד נחשוב מהי הדרך המתאימה לכם ביותר,

כדי להחזיר את איכות החיים לביתכם, ולהנות מגידול תינוקכם, כמו שאתם הייתם רוצים. 

התינוק שלנו בן חודש ודורש להירדם רק על הידיים. האם הוא יהיה "מפונק" בגלל שאנחנו מרדימים רק על הידיים?

תינוק בן חודש זקוק לחום, אהבה, קירבה ותנועתיות - אותם התנאים כמו ברחם. עד גיל 3 חודשים לא מתפתחים הרגלים. בגיל כל כך קטן יש צורך אמיתי שתפקידינו ההורים הוא לענות עליו, כדי להקנות תחושת ביטחון לתינוק שלנו. כמובן שגם ההורים וגם התינוק צריכים לישון כמה שיותר במהלך היממה ולהיות רגועים ונינוחים, כדי שיוכלו לתפקד כראוי, לכן אני ממליצה על שימוש בערסל לתינוק- המחזיר לו את תחושת הרחם המוכרת, מנענע אותו בעדינות בדומה לתנועות הרחם המרגיעות, מערסל אותו ומשרה עליו ביטחון, והבונוס הוא שהתינוק רגוע וישן וההורה יכול להיות פנוי לעיסוקיו או למנוחה.

למה תינוק אינו יודע לעצום את העיניים ופשוט להירדם? אם הוא עייף, שיישן!

תינוקות גדלים ומתפתחים מהרגע הראשון שהם נוצרים, בסביבה חמה, עוטפת, צפופה, מנחמת, מגנה - הרחם. כאשר הם יוצאים אל העולם הגדול והאין סופי, הם מתחילים להתבלבל, להרגיש תחושה של חוסר ביטחון, מחפשים להיאחז בתחושות מוכרות כמו תנועתיות, צלילים מונוטוניים וגבול פיזי. ללא התחושות המוכרות האלו, קשה להם לעצום את העיניים ולהתמסר לשינה. עיטוף בשמיכת עיטוף או נענוע עדין בערסל לתינוק, עוזר להם לחזור לתחושה המוכרת מהרחם, ולהיכנס ברוגע לשינה איכותית.

התינוקת שלי בת חודשיים ולא מפסיקה לבכות במהלך היום. מה אפשר לעשות?

עד הרגע שתינוקות לומדים לבטא את עצמם דרך דיבור, בכי הוא צורת הביטוי היחידה שהם מכירים. בכי ממושך במהלך היום צריך להדליק נורה אדומה שמשהו לא נעים מפריע כואב לא תקין אצל התינוקת שלנו, וכדאי לנסות ולהבין מהו. 

אם פסלתם בעיה פיזית אחרי ביקור אצל גורם מקצועי, כדאי לנסות ולהבין מה התינוקת מנסה להגיד לנו, ההורים. אולי האכלת יתר? עייפות יתר? גרפס שתקוע? תחושה של מרחב גדול מדי? חוסר ביטחון? 

אם עדיין אתם לא מצליחים לזהות מה הגורמים לבכי הממושך, אשמח להגיע להדרכת שינה ולהעניק לכם כלים מותאמים הורית שיעזרו לכם לזהות סימני עייפות, רעב, שעות שינה מומלצות בגילאים אלו ולבנות תשתית שינה שמותאמת אליכם ולאורח חייכם באופן אישי.

האם תינוק מגיל יומו מסוגל לישון לילה שלם?

תינוק קטן בן יומו צריך לקום לאכול בלילה. 

למען ההתפתחות התקינה שלו, הוא צריך לקום ולאכול בכל 3 שעות כדי לעלות במשקל ולגדול כמצופה ממנו. בחמשת החודשים הראשונים לחייו, לא יהיה הוגן מאיתנו לצפות ממנו לישון לילה שלם, מכיוון שהוא אינו בשל להירדמות עצמאית מלאה. עד גיל 5 חודשים אני ממליצה לענות על צרכי התינוק ולהרדים בכל צורה שעובדת, העיקר שיישן את מספר שעות השינה המומלץ לגילו של התינוק.

ניתן לקבל כלים בהדרכה חד פעמית אצלכם בבית - הדרכת שינה, וליצור תשתית תומכת שינה כבר מהרגעים הראשונים שלאחר הלידה, וללמד את תינוקכם לאט לאט ובהדרגתיות, בהתאמה לצרכיכם כמשפחה ואורח חייכם, הירדמות במיטה ללא תלות חיצונית.

איך הדרכה חד פעמית יכולה לעזור לנו עם הקושי של החודשים הראשונים?

הדרכת שינה מותאמת בהתאמה הורית אליכם כמשפחה, לאורח חייכם, לציפיות שלכם מעצמכם כהורים ולדרך שבה אתם מדמיינים את משפחתכם בעתיד. מטרת המפגש היא ללמד אתכם לייצר תשתית תומכת שינה בביתכם, ע"י קבלת כלים פרקטיים וישומיים עד גיל 6 חודשים, אפשרויות שונות להרדמות, הקשבה וחיבור לעצמכם ולתינוקכם והבנה אמיתית של הצורך של שני הצדדים כדי ליצור רוגע והנאה בגידול תינוקכם.

"חופשת לידה" יכולה להיות חופשה אמיתית ומהנה כשהכלים אצלכם בידיים!  

האם תינוק שישן הרבה במהלך היום, לא יישן בלילה?

לא. תינוק זקוק לשינה איכותית וטובה במהלך היום, לא פחות ממה שהוא זקוק במהלך הלילה. יש כלל שאומר "שינה מעודדת שינה". תינוקות בחודשים הראשונים זקוקים לשינה מרובה במהלך היום, כדי לא להגיע בעייפות יתר לשנת הלילה. ככל שישנו את מספר השעות המומלץ ביממה לגילם, כך הסיכוי שישנו טוב יותר במהלך הלילה- גבוה יותר. אל תימנעו מתינוקכם שינה כאשר מבקש אותה. 

כאשר יש קושי בהרדמות של תינוקכם בחודשים הראשונים, אני ממליצה להיעזר בשמיכה לעיטוף תינוקות שמחזירה אותו לתחושת הרחם המוכרת, ומאפשרת לו להיכנס רגוע לשינה עמוקה ואיכותית, וכך סיכוי גבוה שיישן את מספר השעות המומלצות לגילו.

איך שמיכת העיטוף יכולה לעזור לתינוק שלנו להירדם בקלות?

שמיכת העיטוף עונה על צרכי התינוק כבר מהרגע שהוא לא בתוך הרחם. היא מאפשרת לו את החום המוכר, הצפיפות והגבול הפיזי, תחושת החיבוק כמו של אמא- גם כשהוא לא עליה, מאפשרת לו הסתגלות הדרגתית ובקצב שלו לעולם הגדול שבחוץ, מורידה את הסיכון למוות בעריסה ע"י הרדמה על הגב, מקלה על כאבי גזים אצל תינוקות, מאפשרת כניסה לשינה עמוקה ואיכותית ובונוס נוסף - כאשר אין אפשרות לעטוף יותר, השמיכה הייחודית הופכת לשק שינה לתינוק שמאפשר לו להיות מכוסה כל הלילה, ללא חשש שקר לו או שהוא לא מכוסה.

האם צריך להרדים תינוק בחודשים הראשונים בחושך ושקט מוחלט?

תינוקות מורגלים להירדם ברעש לבן כבר מהרגע הראשון ברחם. 

כאשר הם יוצאים אל העולם, אנחנו רוצים לתת להם את התנאים הקרובים ביותר לתנאים של הרחם, בינהם גם רעשים לבנים. אין צורך לפחד מלהרדים תינוק לשנות היום בזמן שאתם עושים פעולות יומיומיות בבית, להיפך- ישנם המון תינוקות שהרעשים האלו עוזרים להם להירדם. כך גם לגבי חושך במהלך שנות היום. מומלץ כן ליצור אווירה נעימה של שינה עם תריסים חצי מוגפים, או אור פחות חזק, אבל ממש אין צורך במהלך היום להרדים בחדר חשוך לחלוטין ובשקט מוחלט. אם התינוק מתקשה להירדם בעריסה או בעגלה ואתם מתקשים לאורך זמן להרדים על הידיים, ניתן להרדים את התינוק במנשא לתינוק לילי בייבי אשר מותאם במיוחד לגילאי הניו בורן, ומאפשר להורה לסחוב את התינוק לאורך זמן או בערסל לתינוק המחזיר לתינוק את התחושה והנענוע המוכרים מהרחם.

בלילה זה כבר סיפור אחר- כמו שאתם לא הייתם רוצים להירדם ברעש ובאור חזק, כך גם התנאים בלילה צריכים להיות תואמים. השאירו אור קטן בחדר, השתדלו לשמור על שקט כמו שאתם הייתם רוצים להירדם. 

חשוב להבדיל בין שנת יום ולשנת לילה ובתנאים המותאמים לאותה השינה. 

עד איזה גיל תינוק צריך לקבל אוכל בלילה?

לפי הגדרות טיפת חלב ומשרד הבריאות, תינוק אשר מתפתח בצורה תקינה, עולה במשקל ואינו נמצא בשום קבוצת סיכון, יכול לישון לילה שלם (5-6 שעות ברצף) מגיל 6 חודשים.

באני מאמין שלי, אני אפשרתי לילדים הפרטיים שלי וגם לתינוקות שעוברים אצלי תהליכים להירדמות עצמאית, להמשיך לקבל ארוחה אחת בלילה עד גיל שנה.

במהלך השנה הראשונה לחייהם, תינוקות עוברים המון שינויים גם פיזים ורגשיים כמו קפיצות גדילה והתפתחות, מעבר למוצקים וקפיצה משמעותית של הבנת הסביבה. כל אלו יכולים להתבטא ביקיצות מרובות בלילות וחוסר סדר בתזונה, וכדי שלא תמיד תקנן בנו השאלה האם התינוק שלנו אכן קם מרעב ולא מהרגל, אני ממליצה להשאיר ארוחה אחת בלילה, בטווח שעות קבועות עד לגיל שנה.  

למה באמת אי אפשר ללמד תינוק לפני גיל 5 חודשים הרדמות עצמאית?

מבחינה פיזיולוגית לא ניתן ללמד תינוק לפני גיל 5 חודשים הרדמות עצמאית משתי סיבות עיקריות:
1. הורמון המלטונין אשר מופרש מהמוח ומורה לגוף שעכשיו זה הזמן לישון להתעורר- אינו מופרש במידה מספקת עד גיל 5 חודשים.
2. סיבתיות. רק מגיל 5 חודשים, תינוק יכול להבין את הסיבתיות שבגללה הדברים קורים. מגיל זה הוא יכול להבין שגם אם אמא לא מחזיקה אותו או יושבת לידו- הוא יכול להירדם. עד גיל 5 חודשים הוא חושב שהאפשרות היחידה שלו להירדם היא רק ע"י אמא אבא.

אך יש בשורה טובה 🙂 : ניתן ליצור תשתית תומכת שינה בביתכם גם לפני גיל חמישה חודשים ע"י הדרכת שינה- מפגש חד פעמי מותאם הורית אליכם ולמשפחתכם, ולהפוך את הבית שלכם לבית תומך שינה כבר מהרגע הראשון.

אפשר רק שאלה?

בוודאי. מוזמנים ליצור קשר, לשאול או להתייעץ. אני לא מסתירה שום דבר, הכל פתוח ונמצא ברשת. הסוד הוא בכלים המותאמים אליכם ולמשפחתכם בהתאמה הורית ובליווי האישי שלי כדי שילדכם יישן שינה איכותית, טובה ובריאה.

WhatsApp chat